• Warsztat 1
    Farmaceuta na oddziale chirurgicznym
  • Mgr farm. Kamila Urbańczyk
    Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu Ośrodek Badawczo-Rozwojowy

    Warsztat będzie przykładem pomyślnego włączenia farmaceuty w struktury oddziału chirurgii naczyniowej. Podczas spotkania uczestnicy odpowiedzą sobie na pytania: Jak włączyć się w pracę oddziału i ustalić standardy pracy? Co farmaceuta powinien wiedzieć na temat chirurgii?

  • Warsztat 2
    STEPSelect in Gdansk – system zarządzania receptariuszem szpitalnym
  • Dr n. farm. Teresa Frąckowiak
    Katedra Biofarmacji i Farmakodynamiki Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku
    Dr Frans van Andel
    Kierownik ds. Internacjonalizacji, Medicines Optimisation Innovation Centre

    Warsztat będzie dotyczył innowacyjnego programu STEPSelect wspierającego wybór leków do receptariusza szpitalnego oraz związanych z nim aspektów technologicznych. Jako przykład posłuży projekt przeprowadzony przez MOIC we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Gdańsku dotyczący heparyn drobnocząsteczkowych.

  • Warsztat 3
    Nowe narzędzia technologiczne: LAMPS – kontrola zakażeń,
    EPICS – monitorowanie pracy farmaceuty klinicznego, Writemed – koncyliacja lekowa
  • Stephanie Tohill
    Starszy farmaceuta kliniczny ds. E-Health, Northern Health and Social Care Trust

    Technologia ma duży udział w codziennej pracy farmaceuty klinicznego I optymalizacji leczenia. Podczas warsztatu zostaną zaprezentowane 3 narzędzia technologiczne stosowane w Irlandii Północnej: kontrola zakażeń (LAMPS), koncyliacja lekowa (Writemed) oraz monitorowanie pracy farmaceuty klinicznego (EPICs).

  • Warsztat 4
    Czy konsultacje farmaceutyczne na oddziale klinicznym są naprawdę potrzebne?
  • Mgr farm. Łukasz Hońdo
    Szpital Specjalistyczny Jana Pawła II w Krakowie

    Oddział kliniczny jest miejscem, w którym wszystkie działania personelu medycznego są skupione na terapii i bezpieczeństwie pacjenta. W przypadku występowania kilku jednostek chorobowych (tzw. zespół nakładania), a także w przypadkach implementacji farmakoterapii nietypowej, niestandardowej i/lub off-label występuje konieczność konsultacji stanu zdrowia pacjenta przez wielodyscyplinarny zespół specjalistów. W takim zespole istnieje również miejsce dla farmaceuty klinicznego. W ramach warsztatów zostaną zaprezentowane przypadki kliniczne pacjentów, w których prowadzono konsultację farmaceutyczną.

  • Warsztat 5
    Farmaceuta na oddziale szpitalnym – początki są trudne
  • Mgr farm. Adrian Bryła
    Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie

    Opieka nad pacjentem, optymalizacja farmakoterapii, interakcje lekowe – terminy o których dużo mówi się podczas całego toku studiów na kierunku farmacja. Jak wygląda rzeczywistość I jak poradzić sobie w zderzeniu z nią, próbując wyjść z apteki szpitalnej na oddział? O tym I wielu innych rzeczach na warsztacie.

  • Warsztat 6
    Uczmy się ze sobą, o sobie i od siebie nawzajem – budujemy partnerskie relacje lekarzy i farmaceutów
  • Dr n.farm. Magdalena Cerbin-Koczorowska
    Adiunkt w Katedrze i Zakładzie Edukacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

    Warsztaty dedykowane studentom ostatnich lat na kierunkach farmacja i lekarski. W przebiegu zajęć będziemy obalać powszechnie panujące stereotypy, z którymi borykają się lekarze i farmaceuci, zainicjujemy dyskusję nad wizerunkiem i kwalifikacjami obu grup zawodowych oraz postaramy się wypracować model współpracy na linii lekarz-farmaceuta, uwzględniający potrzeby polskiego systemu ochrony zdrowia.